Quantcast
Channel: szabadság | Dolgozó mami
Viewing all articles
Browse latest Browse all 29

Visszahívhatnak szabadságról?

$
0
0
Image courtesy of nokhoog_buchachon at FreeDigitalPhotos.net

Image courtesy of nokhoog_buchachon at FreeDigitalPhotos.net

Határozottan állíthatom, hogy itt a nyár. Nem csak azért, mert újra klassz meleg van, a lányom strandolhat, s jövő héten mi is elutazunk egy kis nyaralásra, de azért is, mert az elmúlt héten négyen kérdezték meg tőlem ugyanazt: mi van akkor, ha a munkáltatójuk visszarendeli őket nyaralásról, vagy nem engedi el őket, holott ők már befizették a nyaralást. Ha már munkába visszatért dolgozó mami vagy, mindenképpen érdemes ezt a cikket is elolvasnod, de ha még odahaza vagy, akkor is (hogy apának el tudd mondani, hogy védje meg magát a főnökével szemben, ha a családi nyaralásról van szó :-))

Szeretek minden jogi kérdést az alapoktól kezdeni, s a szabadságok esetén az első alap tudnivaló az, hogy – ellentétben a mindennapi szóhasználattal – a szabadságot nem kivesszük, hanem igényeljük, s kiadják. Azaz a munkáltató engedélyezi, természetesen munkavállaló előzetes meghallgatása után. Évente hét munkanap szabadságot a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni, ez azonban nem azt jelenti, hogy beszólunk, hogy szabira megyünk, és holnaptól el is tűnünk. A törvény szerint az erre a 7 napra vonatkozó igényt legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelenteni.

Ha tehát a nyári nyaralásunkat tervezzük, mindenképpen tanácsos egyeztetni a munkáltatóval, (s sokszor a többi kollégával is, akik a helyettesítést meg tudják oldani). Ha megigényeltük a szükséges napokat, engedélyezték, akkor nyugodtan befizethetjük a nyaralást. No, de mi van, ha a kedves főnökünk ezek után mégis úgy dönt, hogy Balaton ide, Spanyolország oda, a cég bizony nélkülünk egy hétig sem működik, s vissza akarja vonni a korábbi szabadságengedélyt, vagy még rosszabb, akkor hív minket vissza, amikor már a magyar vagy spanyol tengerbe lóg a lábunk?

Nos, nem maradunk törvényi szöveg nélkül ebben az esetben sem: a jogszabály egyértelműen megadja, hogy mely esetekben lehet ezt megtenni: kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén. Azaz az az elképzelt helyzet, hogy a 8 fős ügyfélszolgálati osztályról egy főt bizony nélkülöznie kell (de mellesleg megnövekedett ügyfélszolgálati munka esetén még a két titkárnőt és a recepcióst is be tudja ültetni az ügyfélszolgálati kolléganők közé), nem igazán indokolja, hogy visszarángasson minket a korábban jóváhagyott szabadságunkról, s a befizetett nyaralásunkról, de ha mi vagyunk a vállalat egyetlen, ritka és nélkülözhetetlen szakembere, aki egy bizonyos rendelést teljesíteni tud, ami a szabadságunk első napján bejött, s tízmilliókat hoz a cégnek (de persze azonnal kellene teljesíteni), már indokol(hat)ja a visszahívásunkat.

S mi lesz ekkor a befizetett nyaralásunkkal? Természetesen a szabadságkiadás időpontjának módosításával vagy a már megkezdett szabadság megszakításával összefüggésben felmerült összes kárt és költséget a munkáltató köteles megtéríteni. Fontos tudni továbbá, hogy a szabadság alatti tartózkodási helyről a munkahelyre és a visszautazással, valamint a munkával töltött idő a szabadságba nem számít bele, azaz ezeket a napokat később újra igényelhetjük.

És általában ha ezt közöljük is vele egy kilátásba helyezett szabadság visszavonás esetén, azonnal meg szokták gondolni magukat :-) “Á, egye fene, mégiscsak menjen szabadságra, Jolika!”

Azonban szeretnék mindenkit óvni attól, hogy a nyári nyaralásait szabadságengedély nélkül indítsa, vagy akár foglalja le. A helyes folyamat először az engedélyeztetéssel kezdődik, s csak utána szabad nyaralást foglalni. Ha ugyanis nem kaptunk engedélyt rá, csak mi tervezgettük magunkban, hogy mikor és hova utazunk el, a fenti szabályok egyikére sem hivatkozhatunk. A “De hát főnök, én már befizettem, miért nem engedsz el” kezdetű mondatokat megspórolandó tartjuk be a hivatalos szabadságigénylési folyamatot!

És utána jó nyaralást, pihenést kívánok Nektek!

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 29