Remélem, hogy a korábbi cikkek alapján már mindenki ki tudta számolni, hogy mennyi szabadság is jár neki munkába visszatéréskor, és már azt is tudjátok, hogyan is kell majd ezt a munkáltatónak kiadnia. Nézzük tehát a következő nagy kérdést, hogyan is érdemes intézni a szabadságok kivételét és a GYES folyósítását.
Az első fontos tudnivaló, hogy 8 órás kifizetés (mindegy, hogy valójában dolgozol, vagy szabadságon vagy) és a GYES együtt nem működik! Azaz ha nem a gyermeked 3 éves kora után térsz vissza, hanem hamarabb, akkor több mindent is végig kell gondolnod. Ha teljes munkaidőben mész vissza dolgozni, akkor a GYES-t teljesen le kell mondanod, hiszen nem leszel rá jogosult. Tehát attól a naptól kezdve, hogy nem vagy fizetés nélküli szabadságon, GYES-t sem kaphatsz, de mivel a bent ragadt szabadságnapokat veszed ki, így jobban is jár a családi kassza .
Ha azonban részmunkaidőben mész vissza (és erre július elsejétől törvény szerint mindenkinek meglesz a lehetősége), akkor azt tanácsolom, hogy a munkaszerződés-módosítást csak a szabadságok kivétele után írd alá, vagy ha előbb aláírjátok, csak onnantól legyen érvényes, hiszen a szabadságokat a mindenkori érvényes munkaszerződés szerint fizetik ki, márpedig nem mindegy, hogy 4, 6, vagy 8 órányi bért kapsz… Ha a szabikat 8 órával fizetik ki, akkor erre az időre a GYES-t le kell mondanod, és készülj fel arra, hogy az újra igénylésnél a részmunkaidős szerződésedet is be fogják kérni valószínűleg, ellenőrzik, hogy valóban jogosult vagy-e munkavégzés mellett is a GYES-re (azaz maximum heti 30 órát dolgozol-e)?
Ha korábban is maximum napi 6 órában dolgoztál, akkor nem kell a fentebb írtakkal foglalkoznod, egyszerűen megszünteted a fizetés nélkülit, s a szabik kivétele alatt is kaphatod a GYES-t a gyermeked 3 éves koráig.
Ha ikrei vannak egy anyukának, akkor dolgozhat teljes munkaidőben GYES folyósítás mellett, ha az egyik baba utáni GYES-ről lemond, tehát nála a szabadságok kifizetése mehet 8 órával, s egy GYES-t folyósítanak neki közben. Ha tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos gyermeke van az anyukának, neki nem kell a szabik kifizetése alatt lemondania a GYES-t, ő kaphatja egyszerre a kettőt.
Hát, anyukák, ennyi volt a tudnivaló, véget ért az “alapfokú szabadságos kiképzés” az Mt. hatálya alá tartozó munkavállalók részére Használjátok okosan az információkat, számoljatok, tervezgessetek, s főleg, álljatok ki magatokért!
A következő szabadságos post alkalmával a közalkalmazottak és köztisztviselők jönnek, hogy ők se maradjanak ki a jóból! Hamarosan…
(photo by patriziasoliani)
Vitád, problémád van a munkáltatóddal? Szeretnél előre felkészülni, hogy a lehető legjobbat hozd ki a helyzetből? Jó lenne, ha valaki személyesen segítene eligazodni a jogi útvesztőben? Kattints ide, s nézd meg, hogyan tudok neked személyesen is segíteni!