Ígérem, hogy kaptok még egy példát a szabadság számításra, közalkalmazottak esetén is. Nézzük tehát Gizikét, aki közalkalmazottként dolgozik, és 2011. február 28-án szült, s aznap vette igénybe a szülési szabadságot is!
Gizike életkora – nem szemérmesség, hanem a törvény miatt – rejtve marad előttünk (hiszen a közalkalmazottaknál nem függ a szabadság az életkortól). Ellenben “kutakodunk a pénztárcájában”, mert tudnunk kell, hogy milyen fizetési fokozata, és fizetési osztálya van, mert ez adja az ő szabadságait. Gizike “E” fizetési osztályba, és 5-ös fokozatba tartozik, azaz 21 nap alapszabadsága, és 5 pótnapja van. Gizike kissé “pazarlóbban” bánt a szabikkal, s kivett egy kicsit többet a szülés előtt, mint időarányosan járt volna neki, mégpedig 10 napot 2011-ben. Így hiába járna Gizikének is a szülési szabadság 24 hetére, és a fizetés nélküli szabi első 6 hónapjára szabadság, valójában kevesebbet fog majd kapni, mert a 2011-es szabijából – ami 26 nap – elhasznált már 10-et. Így 2011. december 31-ig csak 16 jár neki. És jár még neki 2012-ben is? Nézzük csak, meddig is tart neki a GYED / fizetés nélküli szabi első 6 hónapja? Szülési szabin volt 2011. február 28-tól, elő tehát az öröknaptárt, hogy kiszámoljuk, meddig is tartott a szülési szabija, s utána a fizetés nélküli szabi első 6 hónapja. 2011. augusztus 14-ig tartott a 24 hét, tehát augusztus 15-től volt szülési szabin (szegényke pont kiesett azok köréből, akiknek még 12 hónapra járt szabi
), egészen 6 hónapot, azaz 2012. február 14-éig. Tehát számoljunk még neki januárra és február 14-éig időarányos szabit, azaz január 31 nap, február 14 nap, ez összesen 45 nap, 26 osztva 366-tal és szorozva 45-tel = 3,19, azaz 3 egész nap jár még neki. Tehát 16 + 3 = 19.
Nem felejtettünk el semmit? Dehogynem, a gyermek után pótszabit (Gizike férje ezt anno nem vette igénybe)! Egy évre jár két nap, tehát 24 hétre és 6 hónapra (legyünk most ilyen slendriánok, és számoljunk így saccperkábé), ami majdnem egy év, jár neki 2 nap. Összesen tehát 21 nap.
Ugyanilyen módszerrel kell kiszámolni, ha több gyermeke van valakinek, hiszen minden gyermek után jár a szabi, ha azt az anyuka nem vette ki a következő baba megszületése előtt azokat. Ha közalkalmazottaknál bármilyen jogcímen jár még pótszabadság, akkor azt csak hozzá kell számolni az éves szabadsághoz, és az így kapott számot kell leosztani 365-tel (szökőévnél 366-tal), és beszorozni a kiszámolt napok számával.
Ugye hogy, te is meg tudod csinálni?
(És tisztelettel kérek mindenkit innentől kezdve, hogy ne kérje tőlem a szabadságai kiszámítását! Anyukák, nem azért csináltam ezt a blogot, hogy alapvető matematikai műveleteket oldjak meg helyettetek, hanem hogy munkajogi és karrier témákban adjak tanácsot. Úgy vélem, hogy osztani, szorozni, összeadni, kivonni, és olvasni mindenki tud közületek, szóval vegyétek kérlek a fáradságot, és szánjatok rá, magatokra, a ti érdekeitek, jogaitok védelmére azt az 5-10 percet… mindent megtaláltok itt a blogon hozzá, az összes bejegyzést, ami szabadság témában íródott, ha jobb oldalt a címkék között a szabadság szóra kattintotok.)
(photo by septuagesima)
Vitád, problémád van a munkáltatóddal? Szeretnél előre felkészülni, hogy a lehető legjobbat hozd ki a helyzetből? Jó lenne, ha valaki személyesen segítene eligazodni a jogi útvesztőben? Kattints ide, s nézd meg, hogyan tudok neked személyesen is segíteni!